Zalety i wady drukarek

on

Drukarkę na toner lub tusz ma dziś niemal każdy, bo nie da się ukryć, że urządzenia te sprawdzają się nie tylko w miejscach pracy, gdzie konieczne jest drukowanie odpowiednich elementów, ale także i w mieszkaniach prywatnych. Wszak każdy z nas ma dziś dokumenty, które chce czy też musi wydrukować. Tak jak i każdy sprzęt, tak i drukarki mają oczywiście swoje dobre, ale i również złe strony. Co w związku z tym możemy zapisać po stronie ich zalet, a co z kolei przez klientów najczęściej jest uznawane za wadę?

Największe zalety drukarek

Zalety drukarek laserowych i atramentowych są naprawdę różne. Najczęściej mówi się tutaj o jakości jak i szybkości druku, które niewątpliwie mają wielki wpływ na wygodę korzystania z danych urządzeń. O czym jeszcze należy w tym miejscu wspomnieć? Na pewno sporą zaletą drukarek jest także ich cicha praca, a także koszta wydruku, a więc między innymi to, jak często będziemy musieli wymieniać ich materiały eksploatacyjne. Do kolejnych zalet zaliczyć należy jeszcze dwustronny automatyczny podajnik, menu w języku polskim, intuicyjną obsługę za pomocą dotykowego panelu, łączność Wi-Fi, a także drukowanie z urządzeń mobilnych.

Wady drukarek

Wydaje się, że obecnie sporą wadą drukarek jest brak złącza USB, a to dlatego, że wielokrotnie druk chcemy wykonać z pliku dostępnego na pamięci flash. Poza tym wspomnieć tu trzeba jeszcze o stosunkowo głośnej pracy, skomplikowanej konfiguracji łączności sieciowej czy długim czasie druku. Na pewno sporą wadą jest też spory pobór prądu, choć na ogół drukarki są w tym kontekście dość oszczędne. Dodatkowo są standardowo wysokie koszty oryginalnych tonerów, czy tuszy, niemniej w obliczu szerokiego rynku zamienników, koszt wydruku w domu czy firmie można zdecydowanie ograniczyć.

Czy użytkowanie drukarki laserowej może być ekologicznie wbrew przyjętym regułom rynkowym.

W czasach współczesnych. w których przyszło nam żyć drukarki atramentowe i laserowe zawitały masowo pod strzechy naszych domów i biur.  Podobnie  jak telefony oraz komputery, te sprytne małe urządzenia wtopiły się w nasze otoczenie. Niewątpliwie sprawcą tego stanu rzeczy jest samo upowszechnienie się komputerów, a wraz z nimi również drukarek. Mamy ich szeroki wybór i przystępną cenę już nie tylko urządzeń atramentowych. Można śmiało stwierdzić iż drukarki laserowe stały się równie konkurencyjne cenowo i za kilka set złotych można stać się właścicielem urządzenia monochromatycznego czy też kolorowego.

Drukarki same w sobie jako maszyny to nie jedynie połączenie technologii, prądu, papieru, ale również specyficznego elementu jakim jest toner czy tusz, dzięki któremu przelewają naszą pracę na papier w postaci tekstu czy tez skomplikowanej grafiki. Nie możemy jednak zapominać iż w aspekcie tych podstawowych akcesoriów w postaci tuszu czy tonera, a zwłaszcza ich wysokiej ceny kształtują się podstawowe determinanty kosztu użytkowania drukarki. Nadzwyczaj powiem popularnym i powszechnym postępowaniem pośród wytwórców tych urządzeń jest wypuszczanie na rynek potencjalnie tanich serii urządzeń dla których zakup tonera lub tuszu okazuje się nierzadko wydatkiem zbliżonym do kosztu zakupu drukarki.

Recykling drukarek i tonerów oraz sprzętu AGD pozwoli ochronić nasze zasoby naturalne

Tanie drukarki i inne urządzenia często traktowane są jako jednorazowe, jakość materiałów nie jest wysoka, a żywot poszczególnych podzespołów jest czasami więcej aniżeli wątpliwy. I kto tu mówi o ochronie zasobów naturalnych, które są ograniczone. O składowaniu odpadów zatruwających nasze środowisko. Wydaje się iż wśród producentów drukarek istnieje zmowa, która zmusza konsumenta do zakupu urządzenia, zużycia tonera i jego wyrzucenia, bo kolejny toner często przewyższa zakup nowego urządzenia.

Szczególnie ważne w aspekcie poruszonych powyżej argumentów, oprócz możliwości zakupu oryginalnych materiałów istnieje możliwość zaopatrzenia się w produkty innych producentów, które nierzadko dorównują jakością swoim pierwowzorom, i przy tym gwarantują naprawdę atrakcyjną cenę. Dodatkowo wciąż rozwijający się rynek oferuje nam inną alternatywę – proces regeneracji kasety z tonerem.

Proces ten stanowi jeden z przykładów działań proekologicznych, który prowadzi do ponownego wykorzystania elementów pozornie zbędnych, przyczyniając się tym samym do ochrony środowiska naturalnego

Toner regenerowany czy oryginalny – dylematy użytkowników drukarek.

Tonery regenerowane są znacznie mniej niezawodne aniżeli oryginalne producenckie wkłady. Według badania z 2007 roku przez firmę Hewlett Packard, regenerowane tonery  wykazywały 34% problemów z wydrukiem, 7% tonerów było niezdatnych do użytku już w momencie dostawy i po krótkim czasie użytkowania, 27% procent generowało wydruki z wadami, przebarwieniem obrazu, nienaturalnymi  odcieniami. Upowszechnienie regeneracji kaset z tonerem obniżyło długoterminowe koszty drukowania związane z wymianą kaset z tonerem. Sukces rynku regeneracji tonerów spowodował iż znacznie wzrosła liczba firm trudniących się tego typu działalnością, również tych które nie przestrzegają norm wysokiej jakości, co zaowocowało pojawieniem się na rynku wielu nierzetelnych sprzedawców produktów, które w żaden sposób nie przynoszą chluby rynkowi recyklingu tonerów. Pamiętać należy, aby tonery poddane recyklingowi kupować wyłącznie w sprawdzonych firmach, które obejmują gwarancją zarówno produkt jak i drukarkę w której jest on używany.

Typowe problemy powtórnie regenerowanych tonerów

Czarna linia na krawędzi drukowanej strony to bardzo powszechny problem regenerowanych kaset z tonerem i jest wynikiem najczęściej wadliwego bębna. Inne zdarzające się problemy to piszczący dźwięk i zakleszczenie wkładu drukującego. Pojawiają się często ciemne smugi, plamy oraz jasny wydruk lub kombinację wszystkich tych objawów na raz. Słabo uszczelnione tonery sprawiają iż toner może wysypywać się na ścieżkę prowadzenia papieru lub nagrzewnicę. Pamiętać należy, że niektóre kasety z tonerem nie mogą być poddane recyklingowi.  Przy decyzji z jakiego tonera korzystać, z oryginalnego czy regenerowanego musisz być czujny i wybieraj wysoką jakość, która jest zgodna z drukarką i pozwala bezawaryjnie korzystać z drukarki. W przypadku zakupu w sklepach sprawdzonych o ugruntowanej marce, możemy oczekiwać dobrej jakości towaru. Najlepiej znaleźć sprzedawcę długo istniejącego na rynku, można też i co jest najlepszym rozwiązaniem zamówić np. bezpłatną próbkę tonera. Gwarantujemy iż firma szanująca swoich klientów zrealizuje takie zamówienie.

Rynek współczesny regenerowanych tonerów determinowany często przez wielu małych dostawców wątpliwej jakości towaru.

Małe firmy regenerujące tonery na zasadzie wiercenia i uzupełniania oszukują konsumenta i środowiska. Profesjonalnie regenerujące firmy zastępują każdy zużyty lub uszkodzony komponent w kasetach. OPC powinny być czyszczone, testowane lub częściej wymieniane na nowe. Bęben jest najdroższą częścią wielu kaset z tonerem, ale elementem najbardziej decydującym na jakość regenerowanego tonera. Większość regenerowanych kaset markowych ma nowe bębny OPC, rolki developer oraz gdy zużyte wymienione części mechaniczne. Układy scalone muszą być wymieniane w celu przywrócenia pełnej funkcjonalności i zgodności kaset. Od wprowadzenia tonerów chemicznych, prawie wszystkie tonery głównych producentów OEM są dostarczane na rynek  z zastosowaniem nowej technologii. Tonery do drukarek są w dużej mierze częścią autonomiczną i mają ograniczony kontakt z resztą drukarki. Najgorsze, co może się zdarzyć, w przypadku uszkodzonego tonera, to wyłącznie jego wymiana na nowy w drukarce. Toner zamienny może powodować spowodować utratę gwarancji na drukarkę za pomocą kompatybilnych lub regenerowanych tonerów. Np. HP posiada te informacje na swojej stronie internetowej, komunikat jest jasny.