Minolta Magicolor 4750dn tonery

Minolta Magicolor 4750dn tonery

Zaopatrzona w cztery kolorowe tonery, drukuje w formacie A4 i przeznaczona dla małych grup roboczych. Konica gwarantuje stosunkowo niskie koszty przy odpowiednim podejściu do materiałów eksploatacyjnych, zachowany zostaje jednocześnie szybki wydruk i brak kompromisu w sprawie jakości. Tonery polimeryzowane Simitri Konica Minolta zmierza do zaspokojenia wysokiej jakości, przy stosunkowo niskim koszcie konsumpcji na energię, topi się w niższych temperaturach niż konwencjonalny toner, co daje oszczędności kosztów energii i emisji CO2.

Magicolor 4750DN jest nowszą wersją modeli 4650. Zawiera integralny moduł druku dwustronnego, tzw. dupleks. Posiada również dobrą wydruku wyprzedzając jego poprzednika do 30 stron na minutę zarówno w kolorze i czerni.

Drukarka w podstawowej konfiguracji posiada podajnik na 250 arkuszy, pojemność zasobnika dolnego poprawi się o kolejne 500 arkuszy w przypadku zakupu dolnej tacy, niemniej cena jest stosunkowo znaczna bo przekracza 700 zł.  Dostajesz 256 MB pamięci w standardzie i, co powoduje przewagę nad większością konkurencji Opcjonalna rozbudowa do 512 MB kosztuje niecałe 400 zł.

Instalacja sterownika drukarki jest starannie obsługiwana przez kreatora, który wykrywa drukarkę w sieci i ładuje niezbędne oprogramowanie do komputera. Status monitor kontroluje poziom zużycia materiałów eksploatacyjnych, zaś interfejs sieciowy informacje o stanie pracy, wykorzystanie tonerów, czy bębnów kolorowych i liczby stron wydrukowanych przez urządzenie.

Duża liczba materiałów eksploatacyjnych wpływa na ponadprzeciętne koszty druku. Standardowe kasety z tonerem dostarczane razem z drukarkę pozwalają na druk w czerni 2000 stron i druk kolorowy. Tonery o wysokiej pojemności zwiększają znacznie liczbę wydruków i wówczas możemy zanotować spadek blisko 4 razy niższych kosztów.

Startowe zasobniki z tonerem na 2000 stron skutkują faktem, iż początkowe koszty drukowania będą najwyższe ze wszystkich. Niemniej przeprowadzone testy dla nowo zakupionej drukarki wykazały iż czarny toner startowy raczej nie trzyma swojej deklarowanej wydajności. Przy wydruku niecałych 300 stron w czerni pojemność zasobnika czarnego spadła aż 80%, niemniej należy zaznaczyć iż drukowaliśmy strony przy zaczernieniu znacznie przekraczającym standard, tj. pokrycia 5% formatu A4.

4750DN dostarcza zgodnie z deklaracją 30 stronicową prędkość wydruku na minutę. Konica drukuje 30 kartek formatu A4 w ciągu minuty, zaś wykresy i grafikę z prędkością 24 stron. Wszystko to potwierdzone zostało w testach.

W cierpliwość trzeba się natomiast uzbroić w przypadku korzystania z druku dwustronnego on znacznie dłuższy aniżeli deklarowany przez producenta. Czas przy korzystaniu z dupleksu wydłuż czas oczekiwania na dokumenty blisko 5 – krotnie.

Jakość wyjściowa dokumentów była gorsza od oczekiwanej. Przy czarnym nadruku tekst był ostry w szerokim zakresie rozmiarów czcionek, zaś w przypadku kolorów wykresów i tabel wszystko również nie odbiegało od oczekiwań. Konica Minolta Magicolor 4750DN nie jest najlepszym wyborem do drukowania zdjęć, choć poziom szczegółowości były znacznie powyżej średniej, ale prezentacja dla oka ludzkiego cierpi na niedostatki z powodu widocznego przebarwień. Co jednak się dziwić, gdy kupujemy drukarkę kolorową przeznaczoną głównie dla biura.

Wykres wydajności i nasycenia wykazały, że drukarka miała problem z właściwą kalibracja kolorów, nasycenie żółtego tonera było dla nas zbyt dominujące.

Podstawowe dane techniczne

Kolor?            tak

Rozdzielczość           600 x 600 dpi

Szybkość druku         30ppm

Maksymalny rozmiar papieru          A4

funkcja druku dwustronnego           tak

Eksploatacja

Fuser life        100,000 stron

Pas transferowy        100,000 stron

Toner standardowy czarny TNP19K A0X5151           4000 stron

Toner wysokiej wydajności czarny TNP18K A0X5150         6000 stron

Toner kolorowy standardowa wydajność TNP19M (A0X5351), TNP19C (A0X5451), TNP19Y (A0X5251)         4000  stron

Toner kolorowy o wysokiej wydajności TNP18M (A0X5350), TNP18C (A0X5450), TNP18Y (A0X5250)         6000 stron

Moc i hałas

wymiary         419 x 523 x 330mm (WDH)

Szczytowy pobór mocy         460W

Pobór mocy w stanie bezczynności             34W

testy wydajności

Szybkość druku mono (zmierzone)             30.0ppm

Szybkość drukowania Kolor            30.0ppm

Obsługa nośników

Pojemność podajnika           250 arkuszy

Pojemność zasobnika wyjściowego            200 arkuszy

Łączność

Połączenie USB?       tak

Połączenie Ethernet?           tak

Połączenie Bluetooth?          Nie

Port PictBridge?       Nie

Obsługiwane systemy operacyjne

System operacyjny Windows 7 jest obsługiwany?            tak

System operacyjny Windows Vista jest obsługiwany?      tak

obsługiwany system operacyjny Windows XP?      tak

System operacyjny Windows 2000 obsługiwane? tak

System operacyjny Windows 98SE obsługiwane?             Nie