Konica-Minolta Magicolor 1600w tania kolorowa drukarka laserowa (chociaż wykonana w starej 4 przebiegowej technologii) w wielu przypadkach dość często jeszcze modna wśród indywidualnych użytkowników oraz w niedużych zespołach roboczych, u słuchaczy uczelni i domowym biurze. Niska poczatkowa cena zakupu determinuje, że jest w prostej linii konkurentem dla pewnych bardziej większych specjalnych drukarek atramentowych, więc z jakiego powodu nie zdecydować jej zakupu. Pewnym przeciwskazaniem wydają się stosunkowo wysokie koszty eksploatacyjne do Minolty 1600w. Mamy bowiem aż cztery tonery w kolorach czarny, błękitny, purpurowy i żóły. Raz na 45000 wydruków wymienić musimy bęben drukujący, czasami wystepuje konieczność wymiany transferu lub fusera. To powoduje iż koszt  eksploatacji przy zmakupie jednorazowym 4 wkładów kolorowych znacznie przekroczy 1200 zł brutto. Czy jest więc sens kupowania tego urządzenia do domu. Wydaje sie iż przeznaczony jest mniejszych firm z uwagi na wspomniane koszty. Mamy w obsłudze jednego Klienta któremu serwisujemy tę drukarkę już 4 rok i działa bez zarzutu. Alternatywa dla niego był druk kopert i logo na papierze A4 w zleconym offsecie, lub druk na drukarce. Klient jednak ciągle korzysta z drukarki Minolta 1600w, jest ona bezawaryjna. Koszty widocznie są niższe niż korzystanie z druku offsetowego w małych seriach, stąd wymierne dla niego korzyści.

Konica-Minolta-Magicolor-1600WCzemu decydują się użytkownicy na zakup drukarki Minolta Magicolor 1600w. Jasną odpowiedź możemy zidentyfikować pośród kolejnych aspektów cena wydruku i szybkość. Urządzenie to stosunkowo niewielka, a wręcz mała drukarka wielokolorowa laserowa, niemniej jednak nieznacznie większa aniżeli standardowe drukarki atramentowe jednofunkcyjne, jednak objętością bardzo zbliżone do kombajnu atramentowego all-in-one. Zaletą jest trwały druk i możliwość drukowania nieco większych nakładów kolorowego druku bez korzystania z back office.

Kolor drukarki dobrze komponuje się z większością barw, więc urządzenie będzie raczej mało rzucające się dla osób postronnych. Obudowa urządzenie biurowego Magicolor 1600w jawi się w kolorze ciemnym i kremowym. Urządzenie wygląda na bardzo kompaktową bryłę, wówczas kiedy stoi zamknięta, ale gdy uruchomienie domaga się otwarcia przedniej pokrywy, tj. tacy z podajnikiem papieru, może zawierać do 250 arkuszy. W drukarce nie wbudowano dolnego wsuwanego podajnika wbudowanego  w obudowę urządzenia, więc mozliwości rozbudowy urządzenia są praktycznie zerowe.

Panel sterowania zbudowany jest z 6 diód informacyjnych i tylko dwóch przycisków. Zlokalizowany jest przycisk anulowania drukowania i Rotate Toner, który jest oznaką, że urządzenie magicolor 1600W używa technologii karuzeli w celu wytwarzanie odbitek kolorowych, czyli należy się liczyć z tym prędkość w kolorze będzie stosunkowo niewielka.

Kolorowy mechanizm karuzeli potwierdza, iż jest tylko pojedynczy bęben dla wszystkich czterech kolorów, co wpływa na czas dostępu do efektów końcoych, którymi są nasze dokumenty. Maszyna drukując wielokolorowo w tym przypadku wymaga dodatkowego stosunkowo długiego czasu na ustawienie odpowiedniej kolorowej kasety we właściwym położeniu do imaging unit i stąd reprodukcja wielokolorowa jest ok. 4 krotnie wolniejsza aniżeli druk w czerni. Generalnie w drukarkach te rozwiązania technologiczne są zwykle znacznie tańsze, ale techniczne ograniczenia powodują iż produkt w postaci druku musi być zbudowany w czterech procesach, oddzielnie dla każdegu. Trzeba więc czekać cierpliwie, niemniej dokumenty charakteryzują się odpornościa na zaginanie, zamakanie i są bardzo trwałe.

Na tylnej obudowy drukarki zlokalizowane jest gniazdo elektryczne, jednostkowe złącze danych, USB 2.0 po prawej stronie w panelu bocznym, więc kabel usb nie będzie biegł optymalnie i czasami może dochodzić do jego uszkodzenia w wyniku załamania przy wtyczce.

Magicolor 1600 W jest wyposażona w preinstalowane wszystkie jego składniki systemu dla Windows od 2000 r., nie mniej nie nie widzimy wsparcia dla OSX a także Linux.

Magicolor 1600w zwycięża w swojej klasie z innymi drukarkami biurowymi w prawie wszystkich testach prędkości. Ponad pięć arkuszy tekstu a także kolorową grafikę generuje w 1:09

Jakość druku urządzenia wykorzystującego toner do Konica Minolta Magicolor 1600w wydaje się tym czego trzeba oczekiwać od drukarki laserowej. Tekst czarny jest więcej niz zadowalająco klarowny, nie mniej ma miejsce prawie niewidoczne rozmycie wokół krawędzi czcionek. W większości przeznaczenia wydruków, nie będzie to raczej dostrzegalne , a kolorowe wydruki biznesowe są wyraźne i w pełni profesjonalne. Intensywne barwy produkowane są wręcz idealne choć niekiedy barwy będą wydrukowane z nieznacznym stonowaniem. Wspierające wydruki jednak kontrolery w urządzeniu i te niekorzystne efekty można łatwo wyeliminować.

Minolta Magicolor 1600w tonery

Pojemniki drukujące tonery do Minolta 1600w kolorowe są dostępne o wydajności  1500 oraz 2500 stron o następujących oznakowaniach A0V30HH, A0V30CH, A0V306H, black o wydajności 2500 o symbolu A0V301H, trzeba też wymieniać bęben drukujący po 45.000 stron w czerni lub 11.250 barwnych, zespół utrwalacza po przebiegu 50.000 wydruków niezależnie od tego co drukujemy. W celu znacznego ograniczenia kosztów wydruku Magicolor 1600w toner można samemu samodzielnie ponownie napełnić, co spowoduje ograniczenie wydatków na zakup nowych oryginalnych tonerów nawet o 75%