HP Color LaserJet CP1215 tonery

Można by pisać o drukarkach HP Color LaserJet wiele, ale technologia wydruku w tych urządzeniach nadal jest niedoskonała i pozostaje pewnym kompromisem. Wszechobecna grawitacja znajduje również zastosowanie w najtańszych urządzeniach z serii HP Color Laserjet CP1215. Wszystko po to by było jak najtaniej, a ty użytkowniku kupuj nowe urządzenia co 2 lata. Jednorazowe maszyny z plastykowymi trybikami i trwałością wręcz zatrważającą.

Pierwsza wypuszczona w kwietniu 2008 roku seria kolorowych drukarek laserowych HP o oznaczeniu CP1215 oparta jest na silniku o wydajności 12 stron na minutę wydruku czarno-białego i 8 stron na minutę w kolorze.  Rozdzielczość optyczna 600 DPI (2400 DPI z RET w CP1215 i do 3600 dpi z RET w CP1518ni/CM 1312nfi MFP). W CP 1215 i CP 1515 zestaw reprodukcji obrazu składa się z czterech pojemników z tonerem (wszystko zintegrowane w jednej kasecie dla każdego z kolorów). Kartridż wykonany w formie prostokątnej kasety zawierającej toner, bęben światłoczuły i komorę odpadów. Podobnie jak w CLJ-2600 maszyny te w jednym cyklu przejścia nakładają  stopniowo cały obraz na kartkę papieru. Różnica polega tylko na tym, że wszystkie cztery wkłady są ułożone w linii przodu i do tyłu, a nie z góry na dół jak w HP 2600.

Kasety cb540a, cb541a, cb542a, cb543a zdecydowanie różnią się od ich poprzedników stosowanych w kolorowych drukarkach HP i Canon.  Standardowo kasety oryginalne na czas transportu od producenta do klienta zabezpieczone są szczelną plombą nie pozwalającą na wydostanie się proszku tonerowego. Jako iż nie ma ruchomej osłony bębna opc , osłonięty jest on specjalną pomarańczową osłoną, która dodatkowo rozwiera kasetę na dwie części, co zapobiega zdeformowaniu rolki developera, oraz chroni bęben światłoczuły. Z jakimi procesami mamy do czynienia przy wydruku i jakie etapy wydruku laserowego są wymagane abyśmy mieli kolorową kartkę kliknij we wcześniejszy link.

Konstrukcja kaset jest przejawem maksimum oszczędności kosztowej bowiem kasetę pozbawiono ruchomego mieszadła wewnątrz zasobnika mającego za zadanie mieszanie tonera. Transport tonera na deweloper odbywa się za pomocą gąbczastej rolki rozprowadzającej wyłącznie przez działanie sił grawitacji. Mankamentem jest też jak i w pozostałych konstrukcjach HP wysokie tarcie między developerem, a raklem zgarniającym, co zdecydowanie wpływa na zwiększenie awaryjności kaset, jak również pogorszenie jakości przy ponadnormatywnej liczbie wydruków.

toneryNowe drukarki dostarczane są z tonerami startowymi na 750 stron, co powoduje że jeżeli drukujemy dość  intensywnie, wymiany tonerów, a zwłaszcza czarnego o symbolu cb540a, szybka konieczność wymiany może nas zaskoczyć.  Alternatywą dla oryginalnego produktu zostaje możliwość samodzielnej regeneracji tej kasety, zwłaszcza iż konstrukcja jej nie jest skomplikowana, a wszystkie jej elementy są proste w demontażu przy użyciu chociażby wyłącznie wkrętaka krzyżowego.
W przeciwieństwie do CLJ 2600 nie zachodzi konieczność  np. cięcia bębna.

Decyzję o zakupie podejmijcie sami