Drukarki atramentowe a laserowe

on

Decydując się na zakup drukarki, bez której większość z nas nie wyobraża sobie dziś pracy, musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy będzie to drukarka atramentowa, czy może postawimy na urządzenie laserowe. Zwolenników jednych jak i drugich nie brakuje. Przyjęło się mówić, że drukarki laserowe są droższe, ale gwarantują niższe koszty wydruku. Drukarki atramentowe to z kolei urządzenia zupełnie odwrotne, a więc takie, za które nie zapłacimy zbyt wiele, ale będziemy narażeni na wyższe koszty wydruku. Trwałość wydruku z użyciem tonera w drukarce laserowej jest również zdecydowanie trwalsza, aniżeli przy zastosowaniu atramentu. Dodatkowo tonerem można drukować na zwykłym papierze, więc koszt zakupu nośników wydruku jest zdecydowanie niższy. Czy rzeczywiście jest to prawda?

Drukarki laserowe

Nie do końca. Zacznijmy od drukarek laserowych, które uważane są za lepsze od atramentowych. Rzeczywiście taka drukarka jest dość droga, ale czy rzeczywiście zapewni nam tani koszt druku. Nie jest to takie oczywiste, bo często zdarza się, że początkowy (startowy) toner starcza nam jedynie na kilkaset stron, a jego wymiana to z kolei kolejne 200-300 złotych, a więc tyle, ile kosztuje sam sprzęt. Jeszcze drożej będzie, jeśli postawimy na drukarkę kolorową, która do wydruku potrzebuje 4 kolorowych tonerów. Dlatego też przed zakupem drukarki laserowej należy sprawdzić ceny tonerów i czy do interesującego nas modelu dostępne są sprawdzone zamienniki.

Drukarki atramentowe

Tego typu drukarki z całą pewnością są najlepsze, jeśli pod uwagę mielibyśmy wziąć użytek domowy. Wielu producentów w tym także i Konica Minolta stosuje tutaj pojemniki na tusz, które użytkownik w każdej chwili może wymienić. Problem w tym, że ceny takich drukarek zaczynają się dopiero od 500-600 złotych.

Jak zatem widzimy, w praktyce jest zupełnie inaczej, aniżeli się wielu osobom wydaje.